Designed and built with care, filled with creative elements

Διαγωνισμός Stock Trading Simulator

Στα πλαίσια του μαθήματος Διεθνής Χρηματοδοτική και Τραπεζική, του Μεταπτυχιακού προγράμματος Σπουδών ΜΒΑ του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΔΠΘ, διοργανώνεται επενδυτικός διαγωνισμός μέσω της επενδυτικής πλατφόρμας Investopedia.
Οι φοιτητές του ΜΒΑ ως Stock Traders, για την περίοδο Απριλίου-Μαΐου διαγωνίζονται και εκπαιδεύονται στην μελέτη, ανάλυση και επένδυση σε χρηματοοικονομικά προϊόντα μέσω εξομοίωσης και εικονικού κεφαλαίου $100,000. Στόχος είναι η μεγιστοποίηση του χαρτοφυλακίου τους μέσω trading.
Η όλη εκπαίδευση-διαγωνισμός γίνεται μέσω της πραγματικής πλατφόρμας Investopedia αλλά με εικονικά χρήματα για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Στόχος είναι η εφαρμογή στην πράξη όλων των γνώσεων που αποκομίζουν οι φοιτητές στην διάρκεια του ΜΒΑ, η απόκτηση συναλλακτικής εμπειρίας και η σύνδεση της θεωρίας με μια ευχάριστη εκπαιδευτική δραστηριότητα.
Οι φοιτητές που θα αποδειχθούν καλύτεροι traders θα ανταμειφθούν με bonus στην τελική τους βαθμολογία και σχετικό βραβείο.